MÓZG - mit & fakty

Ile procent MÓZGu wykorzystujemy?

To jedno z najczęściej (również w Internecie) zadawanych pytań, a szczególnie na forach i blogach o podobnej do naszej strony tematyce. Odpowiedzi są różne. Te najpopularniejsze okazują się błędne, tylko czy o to właśnie pytanie nam chodzi.


MIT 10% a może mniej

Faktem jest, że "nawet drobne uszkodzenia mózgu mogą mieć poważne skutki" (pl.wikipedia.org/wiki). Nie jest więc tak, że 90% naszego mózgu jest nieużywane i niepotrzebne. Cały mózg bierze udział nawet w prostych zadaniach umysłowych.

Zdaniem prof. Andrzeja Wróbla, najprawdopodobniej nawet za najdrobniejszy element - za to, że widzimy muchę na białej ścianie - odpowiada praca całego mózgu. - Do wykonania zarówno bardzo prostych, jak i trudnych operacji używa on całego swojego potencjału - przekonuje ekspert (wiadomosci.wp.pl). Postawmy więc dokładniejsze pytanie:

Ile procent MOŻLIWOŚCI mózgu wykorzystujemy?

„W każdej głowie znajduje się niezwykle wszechstronny instrument, zwarty, wydajny organ, a im więcej się o nim dowiadujemy, tym bardziej nieskończone wydają się jego możliwości” (Tony Buzan i Terence Dixon, The Envolving Brain).
rys. NEURON
Jakie możliwości ma mózg człowieka? Pytanie to wciąż nurtuje uczonych. Peter Russell, autor książki The Brain Book (Księga mózgu), napisał: „Im lepiej poznajemy mózg ludzki, tym wyraźniej dostrzegamy tkwiący w nim ogromny potencjał, o którym wcześniej nie mieliśmy nawet pojęcia”. 

Nasz mózg odznacza się na przykład zdolnością gromadzenia mnóstwa informacji. „Pamięć nie przypomina zbiornika, który stopniowo się napełnia” — zauważył Peter Russell. „Jest raczej jak drzewo z wyrastającymi haczykami, na których zawieszane są wspomnienia. Wszystko, co zapamiętujemy, to kolejne haczyki, na których można umieścić następne wspomnienia. A zatem pojemność pamięci stale rośnie. Im więcej się uczysz, tym więcej potrafisz zapamiętać”.

FAKTY - ogrom ludzkich możliwości

Człowiek został odpowiednio wyposażony, by na zawsze mógł pozostawać aktywny i twórczy. Wiele przemawia za tym, że nasza zdolność uczenia się jest nieograniczona. Zdaniem specjalistów nie ma w przyrodzie niczego, co mogłoby konkurować z ludzkim mózgiem pod względem stopnia złożoności, a także zdolności adaptacyjnych. Od zwierząt różnimy się twórczym umysłem, obdarzonym zdolnością logicznego wnioskowania i abstrakcyjnego myślenia.

Ze znacznej części tego potencjału możemy korzystać aż do późnych lat. Ostatnio neurobiolodzy stwierdzili, że proces starzenia nie zaburza większości funkcji mózgu. Badacze z instytutu naukowego The Franklin Institute’s Center for Innovation in Science Learning wyjaśniają: „Mózg ludzki ma zdolność ciągłego dostosowywania się do warunków i przebudowywania sieci połączeń. Nawet w starszym wieku wytwarza nowe neurony. Poważne upośledzenie umysłowe to zazwyczaj skutek choroby, a związane z wiekiem zaburzenia czynności motorycznych oraz ubytek pamięci spowodowane są najczęściej nieaktywnością intelektualną, a także brakiem ćwiczeń umysłowych i odpowiedniej stymulacji”.

Innymi słowy, mózg wciąż mobilizowany do pracy i skutecznie chroniony przed chorobami mógłby funkcjonować bez końca. Biolog molekularny James Watson, jeden z odkrywców struktury DNA, nazwał mózg „najbardziej skomplikowaną rzeczą, jaką odkryto do tej pory we wszechświecie” (wstęp do Discovering the Brain). Neurobiolog Gerald Edelman wyjaśnia, że wycinek mózgu wielkości główki zapałki „zawiera około miliarda połączeń nerwowych, które mogą tworzyć astronomiczną liczbę układów — trzeba by użyć jedynki z milionami zer, by tę liczbę w przybliżeniu zapisać” (Bright Air, Brilliant Fire: On the Matter of the Mind).

Co o tym SĄDZISZ?

Człowiek do funkcjonowania potrzebuje całego swojego mózgu, choć oczywiście nawet jeśli jego część będzie uszkodzona, dalej będzie mógł żyć i reszta mózgu może przejąć zadania utraconej części. Faktem jednak jest, że możliwości naszego mózgu wykorzystujemy w naprawdę znikomej części i potrzebowalibyśmy setek lub nawet tysięcy lat, żeby nasz mózg mógł "pokazać, co naprawdę potrafi". Warto się nad tym głębiej zastanowić.
Nie jedzie się ciężarówką, gdy trzeba przenieść szuflę piasku.

Źródła:

"Mit 10% mózgu" - http://pl.wikipedia.org/wiki
"To mit, że wykorzystujemy niewielką część mózgu" - http://wiadomosci.wp.pl
"Zaprojektowani, by uczyć się przez całą wieczność" - http://wol.jw.org/pl
"Is your brain you or not?" - http://www.news24.com
http://wol.jw.org/pl: "Ogrom ludzkich możliwości"
Prześlij komentarz