Czym jest COACHING?

Co to jest coaching? Czym coaching różni się od terapii? Dla kogo jest coaching? Jak pracuje się w tym procesie? Są to najczęściej zadawane pytania, jakie słyszę od osób, które chciałyby zajmować się coachingiem profesjonalnie, oraz osób, które chciałyby z coachingu skorzystać.


Według ICF – Międzynarodowej Federacji Coachów – coaching jest partnerskim towarzyszeniem klientom w kreatywnym procesie, inspirującym ich do maksymalizowania ich osobistego i zawodowego potencjału.

W praktyce oznacza to, że klient określa swój cel osobisty lub zawodowy. Coach pomaga klientowi w opracowaniu planu realizacji jego celu. Następnie, dzięki specjalnie dobranym pytaniom, coach pomaga przejść klientowi przez proces zmiany i wdrożenia planu w życie. Podczas pracy coach wspiera klienta i motywuje go do działania.

Założeniem coachingu jest to, że coach zna pytania, które powinien zadać klientowi, ale to klient zna najlepsze dla siebie odpowiedzi. Dzięki takiemu podejściu, klient aktywnie pracuje nad swoimi celami, zyskuje większą wiarę w siebie i poczucie, że może kierować własnym życiem.

W dużym skrócie coaching różni się od terapii tym, że koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości klienta, a mniej na jego przeszłości. Coaching jest bardziej skoncentrowany na działaniu i adresowany jest do osób, które stosunkowo dobrze radzą sobie w życiu i nie mają zbyt poważnych zaburzeń psychicznych lub osobowości.

Wyróżnia się kilka rodzajów coachingu:

  • coaching życia – skupia się na życiu osobistym klienta i może dotyczyć np. relacji interpersonalnych, równowagi między pracą a życiem prywatnym, zdrowego trybu życia, priorytetów w życiu;
  • coaching biznesowy – dotyczy rozwoju prowadzonej działalności biznesowej;
  • coaching executive – jest adresowany do menedżerów i zarządów firm;
  • coaching kariery – zajmuje się pomocą w określeniu celów zawodowych, atutów i ścieżek rozwoju kariery, związany jest z poszukiwaniem lub zmianą pracy;
  • coaching międzykulturowy – pomaga osobom, które pracują z ludźmi, a także tym, którzy zmieniają kraj, miasto lub firmę, w łagodnym i świadomym procesie integracji z nowym środowiskiem.


Jeśli chcielibyście „spróbować” coachingu i sami wziąć udział w sesji coachingowej – zapraszam na bezpłatną sesję coachingową. Bezpośredni kontakt ze mną:
tel. 48 888271396, e-mail: mf_contact@onet.eu
strona: betteryou.com.pl 

Do zobaczenia!
Małgosia Filipowicz
coach, trener
Prześlij komentarz