udane SZKOLENIE

Od czego zależy udane szkolenie?

Szymon Taranda (Fot.: Adam Janusz)

Talent trenera? Interesujące ćwiczenia? Profesjonalne materiały i prezentacja? A może dobry kontakt z grupą? Takie lub podobne pytania zadaje sobie wielu trenerów. Od czego tak naprawdę zależy udane szkolenie? Oto garść przemyśleń na ten temat, zebrana na podstawie doświadczeń osobistych i rozmów z innymi trenerami.


Podstawą jest przygotowanie szkolenia całkowicie pod kątem konkretnego klienta. To chyba najistotniejsza sprawa, kiedy przygotowujemy się do poprowadzenia szkolenia. Koniecznie trzeba sobie zadań następujące pytania: Kto będzie mnie słuchał? Czym ci ludzie zajmują się na co dzień? Przed jakimi wyzwaniami stają w swojej pracy? Po co przyjeżdżają na moje szkolenie? Czego oczekują od tego dnia? Jeśli nie umiesz odpowiedzieć sobie na te pytania, nie masz po co przyjeżdżać na szkolenie.

Najlepiej jest zacząć przygotowania od rozmowy z klientem o konkretnych oczekiwaniach i obszarach tematycznych, na których mu zależy. Ta chwila rozmowy z pewnością sprawi, że Twoje szkolenie będzie wartościowsze i lepiej dostosowane do jego uczestników. Dobrze jest w miarę możliwości poznać charakter pracy osób, które będą na szkoleniu. To pozwoli dobrać odpowiednie przykłady, kejsy i ćwiczenia. Koniecznie podczas takiej rozmowy trzeba zapytać klienta, z czym on sam lub jego pracownicy mają największe problemy podczas pracy i jakich umiejętności chcieliby zdobyć. Można pokusić się o stwierdzenie, że TYLKO takie przygotowanie zapewni udane szkolenie.

Oczywiście wspomniane na początku elementy zapewniające udane szkolenie, czyli talent trenera, interesujące ćwiczenia, profesjonalne materiały i prezentacja, a także dobry kontakt z grupą są istotne, ale najważniejszym elementem jest „skrojenie szkolenia na miarę konkretnych uczestników”.
Prześlij komentarz