Aktywne SŁUCHANIE

Słuchaj empatycznie!

Aktywne słuchanie to dobry sprawdzian, czy rozmówca rzeczywiście pojmuje to, co dociera do jego uszu. Nazywa się je nieraz „odzwierciedlaniem”, ponieważ słuchający stara się reagować na wypowiadane do niego słowa i dawać wyraz temu, jak je rozumie.


Oto podstawowe wskazówki:
  1. Bądź skupiony; zwracaj uwagę na ważne informacje.
  2. Staraj się dociec, jakie uczucia kryją się za słowami.
  3. Powtarzaj usłyszane wypowiedzi. Nie osądzaj, nie krytykuj i nie zaprzeczaj. Chodzi tylko o upewnienie rozmówcy, że poprawnie zrozumiałeś, co chciał ci przekazać. Uwzględniaj uczucia.
  4. Rozmówca prawdopodobnie potwierdzi lub skoryguje twoje słowa i być może rozwinie dany temat.
  5. Jeśli nie zrozumiałeś dokładnie, spróbuj jeszcze raz.

fb.com/SyzielFoto

Aktywne słuchanie jest szczególnie pomocne w łagodzeniu bólu spowodowanego krytyką. Pogódź się z faktem, że często jest ona w jakiejś mierze uzasadniona. Jeśli krytyczne uwagi przedstawiono ci nietaktownie, nie przybieraj postawy obronnej ani nie odpłacaj tą samą monetą, lecz spróbuj rozładować napięcie przez aktywne słuchanie. Potwierdź, że rozumiesz, o co jesteś obwiniany i jakie przykre odczucia mogłeś wywołać, i zastanów się, jak można by załagodzić sprawę.

ĆWICZENIE dla 2 osób

Wybierzcie lub wymyślcie jakiś temat rozmowy, w którym będziecie mieli odmienne zdania. Niech jedna osoba wyrazi swoje zdanie w tym temacie, a druga powtórzy to, co usłyszała swoimi słowami (inaczej mówiąc parafrazując), mówiąc np. "Rozumiem, że TWOIM zdaniem ..." Potem zamieńcie się rolami. Nie negujcie wypowiedzi partnera, starajcie się słuchać empatycznie.

LINKI:

PS. Źródło: Przebudźcie się! z 8 lutego 1994
Prześlij komentarz