TABLICE interaktywne - Słownik ISTWIN

Internetowy Słownik Terminów Ważnych I Niepoważnych

Co to jest Tablica Interaktywna


Tablica interaktywna (w j. ang. Interactive whiteboard IWB- Interaktywna biała tablica - chodzi o tablicę suchościeralną) to urządzenie elektroniczne umożliwiające użytkownikowi wyświetlanie i edycję wcześniej stworzonych treści lub tworzenie nowych treści.

Schemat działania tablicy interaktywnej (nie LCD)
Tablica funkcjonuje na zasadzie dużego ekranu dotykowego. W zależności od jej rodzaju obsługiwana może być palcem (technologia optyczna, pojemnościowa lub na podczerwień) lub specjalnym pisakiem (technologia elektromagnetyczna). Inna jest zasada działania tzw. przenośnej tablicy interaktywnej, gdzie ekranem może być zwykła biała tablica, a pozycjonowanie wykorzystuje ultradźwięki i podczerwień.

Tablica najczęściej współpracuje z projektorem multimedialnym, ale są też tablice interaktywne LCD, a więc wyposażone w wyświetlacz LCD.

Przenośna tablica interaktywna to urządzenie niewielkich rozmiarów bazujące na niezależnym ekranie dające możliwości analogiczne do tradycyjnych tablic interaktywnych. Ekranem może być zwykła biała tablica suchościeralna lub flipchart, a nawet blat stołu.

Tablice interaktywne z powodzeniem stosowane mogą być zarówno w edukacji jak i biznesie, również w e-learningu i w trakcie spotkać online.

Przenośna tablica interaktywna wykorzystana w poziomie na blacie stołu.

Na zakończenie zapraszamy do obejrzenia filmu (co prawda w j. angielskim, ale obraz mówi więcej niż słowa).Prześlij komentarz