KHAN Academy - jak zacząć

Akademia dla uczniów, studentów i nauczycieli / coachy.

Postanowiłem i ja spróbować, jak to jest uczyć się w obcym języku (oczywiście angielskim), i wcieliłem się w rolę ucznia Akademii Khana. (A propos, w moim mieście, Garwolinie, rusza pierwsze gimnazjum dwujęzyczne, ale to nie dlatego).

Zarejestrowałem się na stronie khanacademy.org korzystając z konta, jakie mam na Google'u i mogłem już się zacząć uczyć matematyki i języka angielskiego jednocześnie. Zanim napiszę Wam jak, jeszcze parę słów od samej Akademii:

Khan Academy po polsku

W Khan Academy wypełniamy ważną misję. Jesteśmy organizacją non-profit, która chce zmienić raz na zawsze podejście do edukacji publicznej przez udostępnienie kształcenia na światowym poziomie wszędzie i dla każdego. Oprócz filmów wideo z polskim lektorem, zachęcamy do oglądania filmów w oryginale z napisami w języku polskim. Aby przekonać się, które filmy są dostępne z polskimi napisami, zajrzyj na stronę khanacademy.org/contribute. Jeśli chcesz pomóc nam w tłumaczeniu filmów Khan Academy, zajrzyj na stronę khanacademy.org/toolkit/international-usage.

W Polsce w lokalizację, czyli tłumaczenie zasobów Khan Academy, zaangażowało się Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i fundacja non-profit KhanAcademy Polska. Więcej informacji o Khan Academy po polsku znajdziesz na stronach khanacademy.pl i na Hands-On Universe Polska. Przedstawicielem Academy w Polsce jest Lech Mankiewicz, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Oto dziedziny, których dotyczą przetłumaczone już na język polski filmy wideo do nauki:

Algebra
Algebra - funkcja liniowa
Algebra - nierówności
Algebra - rozwiązywanie układów równań i nierówności
Algebra - równania z wartością bezwzględną
Algebra - stosunki i proporcje
Algebra - wstęp do układania i rozwiązywania równań
Arytmetyka
Arytmetyka - dodawanie i odejmowanie
Arytmetyka - kolejność działań
Arytmetyka - liczby pierwsze, podzielniki i wielokrotności
Arytmetyka - liczby ujemne i wartość bezwględna
Arytmetyka - podstawy potęgowania
Arytmetyka - procenty
Arytmetyka - ułamki
Arytmetyka - ułamki dziesiętne
Arytmetyka - własności liczb i działań
Geometria
Geometria - koło i okrąg
Geometria - wielokąty, czworokąty i równoległoboki
Podstawy geometrii

Mój profil

Założenie profilu nie było trudne, tym bardziej, że logowałem się przy użyciu konta Google'a. Można do tego celu użyć też swojego konta na Facebooku.

Nauka

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest mapa wiedzy (Knowledge Map). Pokazuje ona sekcje wiedzy i umiejętności, które można zdobyć w trakcie nauki.
To ciekawe rozwiązanie oparte na mapie nieba Google'a. Na mapie kolorem niebieskim zaznaczone są zdobyte już umiejętności (Proficient - znaczy biegły). Tę swego rodzaju mapę myśli możemy też przybliżać.


Widzimy wtedy poszczególne składowe każdej z umiejętności.

Kolorem zielonym oznaczone są te umiejętności, które system sugeruje zdobyć w pierwszej kolejności, biorąc pod uwagę te, które uczeń już zdobył (Suggested sugerowane).

Umiejętności już zdobyte, które system sugeruje, by uczeń sobie powtórzył są oznaczone kolorem pomarańczowym (Review to przegląd, powtórka).

Z lewej strony mapy znajduje się menu pokazujące nasze postępy w nauce.

ATTAIN MASTERY - "Osiągnij mistrzostwo" - to zachęta do powtórzenia przerobionego już materiału. Wprawdzie uczniowi udało się już rozwiązać wystarczająco dużo przykładów/zadań, by uznać, że posiadł on dane umiejętności, ale w niektórych przypadkach mógł popełniać błędy, dlatego warto po pewnym czasie znów przejść przez te same zagadnienia.

(Zabacz też artykuł "powtarzaNIE - refleksje".)

Statystyki

Po wejściu na stronę swojego profilu mamy dostęp po lewej stronie do menu, gdzie możemy w różny sposób zobaczyć statystyki naszej nauki:
Wybierając opcję "Activity" możemy zobaczyć ile czasu poświęciliśmy ostatnio na naukę (oglądanie filmów instruktażowych) i wykonywanie ćwiczeń oraz jakie umiejętności w tym czasie zdobyliśmy:
Oczywiście możliwości i różnych opcji jest jeszcze więcej i chętnie napiszę o tym jeszcze w kolejnym artykule. Tym czasem życzę Wam satysfakcjonującej nauki matematyki i języka angielskiego z KHAN Academy!

PS. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz w komentarzu, a postaram się znaleźć na nie odpowiedź.
Prześlij komentarz