Lepsza PAMIĘĆ cz. 2.

Jak zapamiętać listę?

Jak możesz udoskonalić zdolność zapamiętywania spisu rzeczy nie mających ze sobą żadnego związku? Prostą metodą jest tak zwany system skojarzeń. Oto, na czym polega:

fb.com/SyzielFoto
W wyobraźni tworzysz sobie obraz każdej rzeczy z listy, a następnie pierwszy obraz łączysz z drugim, potem drugi z trzecim i tak dalej.
Na przykład masz kupić w sklepie pięć artykułów: mleko, chleb, żarówkę, cebulę i lody. Zacznij od powiązania mleka z chlebem. Wyobraź sobie mleko, które wylewa się z bochenka chleba. Chociaż to nonsens, pomoże tym dwóm produktom zapisać się w twojej pamięci. Spróbuj jeszcze ożywić ten obraz i zobaczyć, jak sam wylewasz to mleko.
Po skojarzeniu mleka z chlebem weź pod uwagę następną rzecz — żarówkę. Mógłbyś powiązać ją z chlebem, widząc w umyśle, jak usiłujesz wkręcić bochenek w jej oprawkę. Teraz połącz ten trzeci element z cebulą przez wyobrażenie sobie, że obierasz wielką żarówkę, roniąc przy tym łzy. Oczywiście najlepiej, jeśli sam utworzysz skojarzenia. Czy umiałbyś to zrobić z ostatnimi artykułami? Być może posmakujesz w myślach lodów o smaku cebulowym!
Przekonaj się, czy potrafisz odtworzyć ten spis z głowy. Potem sprawdź swoją pamięć, sporządzając własną listę. Może być tak długa, jak tylko zechcesz. Pamiętaj, że łatwiej sobie przyswoisz skojarzenie, jeśli będzie w nim trochę humoru lub nawet niedorzeczność czy dysproporcja. Łącz kolejne obrazy ze sobą, starając się ożywić je akcją.
Niektórzy mogą twierdzić, że ten sposób zabiera więcej czasu niż zwykłe nauczenie się listy na pamięć. Dłużej się go jednak objaśnia niż stosuje. Kiedy nabierzesz nieco wprawy, skojarzenia będą się nasuwały błyskawicznie, a listę zapamiętasz i przypomnisz sobie znacznie szybciej, niż gdybyś nie uwzględniał tej metody. Kiedy 15 osób poproszono o zwyczajne nauczenie się na pamięć spisu 15 różnych rzeczy, średnia liczba zapamiętanych przedmiotów wyniosła 8,5. Ta sama grupa miała utrwalić sobie inną listę przy użyciu systemu skojarzeń i wtedy osiągnęła przeciętną 14,3. Oczywiście gdy wybierając się na zakupy, nie zapomnisz zabrać listy sprawunków, twój wynik wyniesie 15, czyli 100 procent!


PS. Źródło: Przebudźcie się! z 8 kwietnia 1996
Prześlij komentarz