Lepsza PAMIĘĆ cz. 1.

Możesz ulepszyć swą pamięć!

„Mam bardzo słabą pamięć”. Czy doszedłeś kiedyś do takiego wniosku? Jeżeli tak, nie rozpaczaj. Dzięki kilku prostym radom i odrobinie wysiłku możesz osiągnąć zaskakujące rezultaty. Nie oceniaj zbyt nisko swego umysłu. Ma on zadziwiające możliwości.

JAK mózg wykonuje swe zdumiewające czynności? W ostatnich latach przebadano go z nie spotykaną dotąd skrupulatnością. Ale chociaż znamy go coraz lepiej, dalej niewiele wiemy o samych mechanizmach jego funkcjonowania.
Nie do końca wyjaśniono, jak przyswajamy sobie i zapamiętujemy informacje, niemniej naukowcy starają się zgłębić tę tajemnicę. Oceniają, że w procesie tym bierze udział w mózgu od 10 do 100 miliardów neuronów. Ale między tymi komórkami nerwowymi istnieje przynajmniej 10 000 razy tyle połączeń, czyli synaps. Według pewnej teorii wzmacniają się one przez używanie i w ten sposób się uczymy.
Z biegiem lat sprawność umysłowa na ogół słabnie, a reakcje powolnieją. Komórki mózgowe się nie regenerują i dorośli najwyraźniej stale tracą jakąś ich część. Jeśli jednak będziemy zatrudniać nasz umysł, zapewne na dłużej zachowamy jego sprawność.
Duży wpływ na mózg ma nastawienie. Optymistyczne i pogodne usposobienie pozwala mu lepiej funkcjonować, i to w każdym okresie życia. Niektóre emocje oddziałują na niego korzystnie, ale długotrwały i nadmierny stres ogranicza jego wydajność. W rozładowaniu napięcia psychicznego często pomaga gimnastyka.
Wszystko to brzmi zachęcająco, ale niezależnie od wieku zdarza się nam zapominać o ważnych sprawach. Czy można temu zaradzić? Sporo kłopotu sprawia nam utrwalenie w pamięci imion i nazwisk spotykanych osób.

fb.com/SyzielFoto
Zapamiętywanie imion i nazwisk

Oto kilka prostych sugestii, niezwykle przydatnych w lepszym zapamiętywaniu imion. Bardzo pomocne jest okazywanie osobistego zainteresowania. Imię to dla człowieka coś ważnego. Często nie potrafimy przypomnieć sobie czyjegoś imienia, ponieważ za pierwszym razem niezbyt wyraźnie je usłyszeliśmy. Dlatego dobrze nastaw ucha, gdy ktoś ci się przedstawia. W razie potrzeby poproś o powtórzenie imienia. Użyj go parokrotnie podczas rozmowy. Wymień je też przy pożegnaniu. Będziesz mile zaskoczony skutecznością tych kilku propozycji.
Inny sposób pozwalający zapamiętać czyjeś imię polega na stworzeniu w umyśle obrazu, z którym się ono kojarzy. Jeszcze więcej osiągniesz, jeśli ten obraz ożywisz akcją.
Na przykład pewien człowiek miał trudności z zapamiętaniem imienia Renata, które nosiła przelotnie spotykana kobieta. Dlatego gdy ją widział, myślał o znaczeniu słowa „reneta” (odmiana jabłoni). Wyobrażał sobie kobietę zajadającą się soczystymi, aromatycznymi jabłkami. Za każdym razem skutkowało. Imię Renata szybko zapadło mu w pamięć.
W wielu imionach i nazwiskach nie dopatrzysz się żadnego znaczenia, będziesz więc musiał zastąpić je podobnymi słowami. Nic nie szkodzi, jeśli nie pokrywają się dokładnie z brzmieniem oryginału. Takie skojarzenia ułatwią zadanie twej pamięci. Znacznie lepiej utrwalą się w niej słowa i obrazy, które sam wymyślisz.
Poznałeś na przykład mężczyznę o nazwisku Krzysztof Urbanowicz. Mógłbyś sobie pomóc zamiennikiem: kryształ turban-bicz. Wyobraź sobie człowieka z kryształowym turbanem na głowie, wymachującego biczem.
Przez jakiś czas konsekwentnie stosuj tę metodę, a twój wysiłek zostanie nagrodzony. Harry Lorayne opisuje ten sposób w książce How to Develop a Super-Power Memory (Jak wyćwiczyć superpamięć) i sam z niego korzysta przy wielu okazjach, gdy spotyka sporo ludzi. „Nieraz przedstawiano mi sto do dwustu osób w niecały kwadrans”, opowiada, „a ja nie zapomniałem ani jednego imienia!”

ZOBACZ TEŻ:

Jak zapamiętać listę? - Lepsza pamięć, cz. II

PS. Źródło: Przebudźcie się! z 8 kwietnia 1996
Prześlij komentarz