Coaching międzykulturowy - co to jest i dla kogo?

Coaching polega na zadawaniu pytań w taki sposób, żeby zainspirować klienta do określenia celów życiowych lub zawodowych, a następnie wspomagać klienta w ich realizacji.

Jednym z rodzajów coachingu jest coaching międzykulturowy. Coaching międzykulturowy może być przydatny dla każdego, bo wszyscy mamy do czynienia z innymi ludźmi zarówno w relacjach osobistych, jak i zawodowych. Coaching międzykulturowy pozwala nam lepiej zrozumieć innych ludzi, ich zwyczaje, sposoby myślenia, stosunek do czasu lub stosunek do autorytetów, a także preferencję do pracy w zespole lub indywidualnie.

Najbardziej coaching międzykulturowy jest skierowany do:
  • obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski w celach zawodowych lub osobistych;
  • osób, które zmieniły lub chcą zmienić miejsce pracy lub zamieszkania;
  • pracowników korporacji, szczególnie współpracujących z zagranicznymi filiami organizacji;
  • menedżerów i kadry zarządzającej;
  • sprzedawców i reprezentantów handlowych;
  • osób pracujących z obcokrajowcami;
  • osób, które planują dłuższy pobyt za granicą;
  • każdej osoby, która chce mieć dobre relacje z innymi ludźmi.
Celem coachingu międzykulturowego jest przygotowanie klienta do różnic kulturowych, a nawet szoku kulturowego, który może odczuwać, pracując z ludźmi, szczególnie po zmianie kraju, miasta lub miejsca pracy. Coaching ten może zawierać również elementy szkolenia. Coach pomaga klientowi przejść przez okres adaptacji i poradzić sobie z trudnościami emocjonalnymi, myślowymi i relacyjnymi. Wskazuje także najbardziej charakterystyczne cechy kulturowe, z jakimi klient może się zetknąć w pracy lub relacjach prywatnych.

Czy wiesz, że ponad połowa wszystkich joint ventures, fuzji i przejęć plajtuje i zostaje rozwiązana? Powodem tego może oczywiście być źle trafiony produkt lub usługa, konkurencja lub zła reklama. Ale główną przyczyną są różnice w kulturze organizacyjnej firm, które ze sobą współpracują. Wiedza na temat sposobów myślenia ludzi pomaga w osiągnięciu porozumienia i poprawia znacząco wyniki współpracy.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w rodzinie. Nowo upieczona małżonka poznaje rodzinę męża i otóż okazuje się, że rodzina ta ma zupełnie inne przyzwyczajenia i poglądy na życie. Co robić?

Tylko spokojnie! Okazuje się, że wzorce kulturowe są całkowicie przewidywalne. Można je określić i opisać. Można także się do nich przygotować. Coaching międzykulturowy pomaga w zapoznaniu się z takimi wzorcami i opracowaniu strategii radzenia sobie z nimi. Dlatego głowa do góry! Z różnicami kulturowymi można sobie poradzić. Wystarczy wybrać coacha międzykulturowego, opisać mu nasz cel i podjąć sesje coachingowe, które pomogą nam w jego realizacji, a także zdobyciu praktycznej wiedzy na temat konkretnych wzorców kulturowych.

Jak wspomniałam wyżej, jednym z wzorców kulturowych jest stosunek do czasu. Przykłady wzorców podejścia do czasu opisałam w artykułach "Zarządzanie czasem". Są one przykładem pracy nad zrozumieniem wzorców kulturowych. Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się o wzorcach kulturowych - zapraszam na sesje coachingowe. Jeszcze dziś wejdź na moją stronę betteryou.com.pl i zapisz się na bezpłatną konsultację. Masz pytanie? Zadzwoń!

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu,
Małgorzata Filipowicz
coach i trener
tel. 888 271 396

Zobacz też artykuły nt. ZARZĄDZANIA CZASEM

Prześlij komentarz